pochmurnie
piątek
Reklama
Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan
26 listopada 2018 r. | 11:55
4

Poseł Ruchu Kukiz’15, Tomasz Jaskóła, wysłał do wszystkich gmin z powiatu częstochowskiego (w tym do gminy Mykanów), kłobuckiego, lublinieckiego oraz myszkowskiego wniosek o udostępnienie informacji publicznej, celem udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące poboru przez gminę opłat za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej.

Poseł chce uzyskać odpowiedź, czy w ciągu ostatnich 10 lat gminy taką opłatę pobierały, a jeżeli tak, to ile takich opłat pobrano i w jakiej wysokości oraz jaka była ku temu podstawa prawna. Ponadto, częstochowski Poseł pyta, czy w obecnie rozpoczynającej się kadencji gmina ma zamiar taką opłatę pobierać.

Prokuratura w całym kraju skarży uchwały gmin, które pobierały lub pobierają opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej i wzywa je do usunięcia nieprawidłowości. Na terenie kraju prokuratorzy sprawdzili już prawie 1200 takich uchwał. Samorządy nie mogą pobierać od mieszkańców opłaty za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnych, a mimo to bardzo wiele gmin dopuszcza się takiego procederu. W orzecznictwie polskich sądów widać, iż jak najbardziej podzielają one zdanie prokuratury dotyczące wskazanych opłat. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007r. (sygn. akt III CZP 79/07), która wskazuje, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców. Osoba starająca się o przyłączenie do sieci powinna wykonać na swój koszt prace związane z budową, podłączeniem i utrzymaniem odcinka jedynie na terenie swojej posesji.

Niektóre gminy już zwracają pobrane opłaty mieszkańcom. Poseł Jaskóła czeka na odpowiedź ze strony gmin, do których wysłał zapytanie. Zaprasza też mieszkańców, którzy zapłacili opłatę przyłączeniową do zgłaszania się do swojego biura poselskiego przy ul. Dąbrowskiego 8/19 w Częstochowie.4 odpowiedzi na “Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan”

 1. Antek pisze:

  No i brawo. To Smela będzie miał problem.

  5
  2
  • MykToMy pisze:

   Nie Smela będzie miał problem tylko gmina, jeśli dojdzie do zwrotu pobranych opłat.
   A to znaczy, że jak zwykle zrzucimy się wszyscy.

 2. TYLIN-KUŻNICA LECHOWA -CZARNY LAS pisze:

  WYJĄTKOWO PRYMITYWNY KUKIZOWIEC

  2
  4
 3. Baca pisze:

  Czy Pan poseł zajmie się też sprawą gazociągu który idzie przez posesję przy ulicy zielonej w mykanow ie bo na innych miejscowościach były założone zeszyty że zgodami a na naszej ulicy nic takiego niebylo więc nielegalnie gmina i tak zrobiła ta inwestycje dlaczego pan się tym niezajmie czy to Pana przerasta

  1
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *