umiarkowane opady deszczu
20°
20°
piątek
Reklama
pixabay
W okolicach Czarnego Lasu widziano wilki!
29 marca 2021 r. | 11:58
1

Jedna z mieszkanek gminy poinformowała mnie, że pomiędzy Czarnym Lasem a Lubojną pod kontrewersem widziano wilki, które spacerowały na ulicy przy domach. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Wilki najprawdopodobniej poszukują pożywienia. O wilkach w naszym województwie informowała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które zminimalizują ryzyko zbliżenia się wilka w okolice posesji:
1. Nie dokarmiaj wilków nawet gdy wyglądają na głodne i wymagające opieki.
2. Nie pozostawiaj na posesji odpadów spożywczych, trzymaj je w zamkniętych pojemnikach.
3. Zwierzęta przebywające na posesji zamykaj na noc w bezpiecznych i szczelnych kojcach.
4. Nie pozostawiaj na zewnątrz psiej lub kociej karmy.

Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Uważajcie na siebie.Jedna odpowiedź do “W okolicach Czarnego Lasu widziano wilki!”

  1. Tomasz pisze:

    Również potwierdzam występowanie wilków na wskazanym obszarze między Lubojną a Czarnym Lasem mam nawet na to dowody. Dlatego użycie sformułowania w artykule “uważajcie na siebie” traktuję za niewystarczające. Za bezpieczeństwo mieszkańców odpowiada samorząd gminy – wynika to z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym. To organy samorządowe zobowiązane są do monitorowania sytuacji, zbierania informacji o ewentualnym zagrożeniu i w razie jego wystąpienia do podejmowania odpowiednich czynności, w tym – jeśli zajdzie taka potrzeba – do występowania do Regionalnego lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska a na terenie parków narodowych do Ministra Klimatu i Środowiska, z wnioskami o zezwolenia na realizację czynności zakazanych w stosunku do wilków. W związku z powyższym apeluję do Urzędu Gminy o podjęcie zdecydowanych czynności w tym zakresie i zapewnienie należytego bezpieczeństwa mieszkańcom zarówno Lubojny jak i Czarnego Lasu, którzy często spacerują również z dziećmi nowo wybudowanym chodnikiem pomiędzy tymi miejscowościami.

    6
    2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *