zachmurzenie duże
18°
18°
poniedziałek
Reklama
Orkiestra z Mykanowa podbiła Chiny
29 maja 2018 r. | 11:43
1

170 orkiestr uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Szanghaju. Wśród nich wspaniale zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Mykanowie.

Szanghajski festiwal (28.04 – 02.05 br.), który odbywa się podczas święta pracy i oficjalnego rozpoczęcia wiosny przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Corocznie zwiększa się również liczba uczestniczących zespołów (dla porównania w 2017 r. wystąpiły 133 orkiestry). W salach koncertowych odbywają się występy zespołów symfonicznych, a na ulicach miasta i hali sportowej Uniwersytetu Fudan pokazy musztry paradnej. W tej drugiej kategorii zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Mykanowie. Długa droga z Mykanowa do Szanghaju rozpoczęła się od akceptacji zgłoszenia i zaproszenia wystosowanego przez China Association for Symphonic Bands and Ensembles, które tylko 4 miejsca przydzieliło zespołom spoza Chin.  Wśród tego zaszczytnego grona oprócz muzyków z Mykanowa znalazła się Litewska Państwowa Orkiestra Dęta TRIMITAS z Wilna, zwycięzca otwartych mistrzostw Indonezji w kategorii musztry paradnej z  Suankularb College Marching Band z Tajlandii oraz 120 osobowa orkiestra uniwersytecka z Japonii. Do wielkiego wydarzenia doszło już podczas ceremonii otwarcia, 28 kwietnia, podczas której pobito rekord Guinnessa w liczbie zespołów wykonujących chiński hymn narodowy. Kolejne dni to występy na ulicach Szanghaju, m.in. przed słynną Oriental Pearl TV Tower. Mierząca 468 m budowla należy do najwyższych wież na świecie. Niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich muzyków był również rejs po rzece Huangpu i granie „Ody do radości”, której słuchały tysiące mieszkańców stojących wzdłuż nabrzeża. Podczas trwania festiwalu organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy mieli również możliwość poznania największego miasta chińskiego. Muzycy zwiedzili, m.in. Muzeum Szanghajskie, Muzeum Jedwabiu, nadbrzeżną promenadę Bund, Nanjing Road, Shikumen Old City oraz Tianzifang, byłą francuska enklawę, na której zachowano tradycyjne chińskie budownictwo. Bardzo dobre oceny za dotychczasowe występy pozwoliły orkiestrze z Mykanowa na zaprezentowanie swojego programu podczas ceremonii zakończenia festiwalu, do której zaproszono tylko 8 zespołów na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Chińskiej Marynarki Wojennej i Chińską Orkiestrą Reprezentacyjną Policji. W najbliższym czasie każdy z zespołów otrzyma od komitetu organizacyjnego podsumowanie wraz z oceną prezentacji.

Tak wielkie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia licznych sponsorów. Władze powiatu uwzględniając wysoki poziom artystyczny zespołu, znakomite wyniki w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych  oraz godne reprezentowanie naszego regionu postanowiły wesprzeć inicjatywę i azjatycki wyjazd mykanowskich muzyków odbył się również dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Patryk Jeziak /Starostwo Powiatowe w Częstochowie/Jedna odpowiedź do “Orkiestra z Mykanowa podbiła Chiny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *