zachmurzenie duże
piątek
Reklama
fot. UG Mykanów
Borowianki dzielą się wiedzą
25 października 2019 r. | 09:03
0

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Mykanów „Mykanów tu chce się żyć”  rozpoczęło projekt  na zadanie „Borowianki dzielą się wiedzą”- organizacja cyklu warsztatów prezentujących dawne obrzędy i zwyczaje, objętego projektem grantowym pod nazwą „Kultywowanie tradycji i historii obszaru LGD ”Razem Na Wyżyny” sposobem na wzmocnienie tożsamości lokalnej”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, w ramach poddziałania 19.2 ”Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Celem projektu jest promocja dawnych obrzędów i zwyczajów podczas jedenastu warsztatów. Warsztaty przeprowadzone  będą przez członków zespołu śpiewaczo obrzędowego „Borowianki”. Panie osiągają liczne sukcesy i uznanie dla swojej działalności artystycznej oraz są laureatkami wielu znaczących przeglądów i festiwali o randze powiatowej, wojewódzkiej i międzynarodowej. Podczas spotkań  dzieci i młodzież  będą mogły obejrzeć różne  obrzędy, a następnie samodzielnie spróbować swoich sił np. podczas warsztatów tkackich.

Pierwsze dwa warsztaty  z wicia wieńca dożynkowego odbyły się w Szkole Podstawowej w Radostkowie w dniu 11.10.2019 oraz Zespole  Szkolno – Przedszkolnym  im. Stefana Okrzei w Mykanowie w dniu 15.10.2019.

Wicie wieńca dożynkowego to piękna polska tradycja kultywowana od dawnych czasów na terenie obszaru LGD „Razem Na Wyżyny” jako wyraz wdzięczności Bogu za dary ziemi, czyli zebrane płody.  Technika tworzenia takiego wieńca jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest przepiękną tradycją, z której możemy być dumni. W trakcie warsztatu dzieci zobaczyły, jak powstaje wieniec dożynkowy. Mogły dekorować go kwiatami oraz skosztowały tradycyjnego wiejskiego chleba.

fot. UG Mykanów

fot. UG Mykanów

fot. UG Mykanów

fot. UG Mykanów

fot. UG Mykanów

fot. UG MykanówDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *