bezchmurnie
22°
22°
sobota
Reklama
fot. GDDKiA w Katowicach
Umowa na budowę MOP Wierzchowisko Zachód i Wierzchowisko Wschód została podpisana!
01 stycznia 2021 r. | 11:21
0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na wybudowanie Miejsc Obsługi Podróżnych i Obwodu Utrzymania Autostrady na A1 na na budowanej autostradzie A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia. Pomiędzy węzłami powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych Gorzelanka Wschód, Gorzelanka Zachód, Wierzchowisko Wschód, Wierzchowisko Zachód i Obwód Utrzymania Autostrady Lgota.

Tę inwestycję, za kwotę 71 135 460,19 zł, zrealizuje konsorcjum firm: Bitum z siedzibą w Lipiach Śląskich oraz Drog-Bud z Lubojenki. Roboty wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie muszą zostać ukończone w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy.

Na początek MOP kategorii I
Zamówienie będzie polegało na wybudowaniu czterech Miejsc Obsługi Podróżnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym stanowisk do kontroli nacisków osi i mas całkowitych pojazdów, a także Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota wraz z infrastrukturą towarzyszącą, drogami dojazdowymi i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz uzyskaniu decyzji zezwalających na użytkowanie.

W tym etapie wszystkie Miejsca Obsługi Podróżnych zostaną wybudowane w pierwszej klasie. Po rozstrzygnięciu przetargów na ich dzierżawę, dwa MOP-y zostaną podniesione do wyższych klas.

Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Zachód docelowo powstanie w najwyższej - III klasie, co oznacza, że będzie posiadało funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Znajdą się na nim stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie, stacja paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe i obiekty noclegowe.

Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Wschód docelowo powstanie w II klasie i będzie oferowało funkcje wypoczynkowo-usługowe. Zostanie wyposażone w stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie, stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe.

Pozostałe dwa Miejsca Obsługi Podróżnych Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód powstaną w I klasie, zapewniając funkcje wypoczynkowe. Znajdą się na nich stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie. Na MOP-ach klasy I dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii.

Termin zakończenia prac planowany jest na kwiecień 2022 roku.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *