zachmurzenie duże
poniedziałek
Reklama
Kredyty nie pomogły. Fatalna pozycja Mykanowa w rankingu PAP!
05 sierpnia 2017 r. | 12:49
2

Gdyby nie inwestycje odziedziczone po poprzednim Wójcie, jak również doskonała współpraca z obecnym Starostą Częstochowskim, w gminie Mykanów praktycznie nic by się nie działo. Ale dzięki licznym obligacjom, pożyczkom i kredytom, gmina za pożyczone pieniądze realizuje sporo inwestycji przy współudziale Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Jednak pozycja Mykanowa, pomimo ogromnego zadłużenia i sztucznego podnoszenia budżetu, nie jest zbyt dobra w rankingach. Najnowszy przygotował serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, który na podstawie danych z GUS-u sporządził ranking pod względem dochodów gminy za 2016 rok.

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne – czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT – ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Mykanów z sumą dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w wysokości 3 583,97 zł znalazł się na 1936 miejscu na 2478 gmin!

Główną przyczyną jest brak funduszy zewnętrznych i ciągłe zadłużanie gminy. Można realizować inwestycje w oparciu o kredyty. Ale po tej kadencji, kolejny Wójt będzie miał ogromny problem z ich spłacaniem.

Najbogatszą gminą w Polsce pozostaje Kleszczów (woj. łódzkie). Łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła tam poziom 47 709 zł. Jest to ponad 12 razy więcej niż średnio w gminach i niemal 17 razy więcej niż Komprachcicach, gminie wiejskiej w woj. opolskim, gdzie dochody per capita były najniższe (2 822 zł).

PAWEŁ GĄSIORSKI2 odpowiedzi na “Kredyty nie pomogły. Fatalna pozycja Mykanowa w rankingu PAP!”

  1. Tytus pisze:

    chyba najwyższa pora odejść ze stołka

  2. adik pisze:

    starosta musi odejść !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *