umiarkowane opady deszczu
20°
20°
piątek
Reklama
Emerytury w regionie częstochowskim: Najniższa 1.83 zł, najwyższa ponad 10 300 zł
22 marca 2021 r. | 11:37
0

Przeciętna wypłacana emerytura w kraju to obecnie ok. 2,5 tys. zł miesięcznie brutto. Najniższa emerytura w województwie śląskim to 5 groszy, natomiast najwyższa przekracza 17 tys. zł. Jeśli chodzi o klientów częstochowskiego Oddziału ZUS to najniższa emerytura wynosi mniej niż 2 zł, a najwyższe świadczenie przekracza 10,3 tys. zł.

Najniższa emerytura jaką kiedykolwiek wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po reformie emerytalnej w 1998 r. to 2 grosze. Otrzymywała ją klientka z Oddział ZUS w Biłgoraju. Kobieta w swoim życiu odprowadziła składkę emerytalną za jeden dzień pracy. Odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ jej sytuacja finansowa poprawiła się. Jako uzupełnienie do swojej emerytury z ZUS-u otrzymuje Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające. Od 1 marca 2021 r. łącznie otrzymywać będzie 1250,88 zł.

- Jeśli chodzi o dane dla województwa śląskiego najniższą emeryturę wypłaca sosnowiecki ZUS. Wysokość tego świadczenia to 5 groszy! Otrzymuje je mężczyzna, który składkę na ubezpieczenia społeczne miał opłacaną przez niecałe 2 miesiące - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najniższe świadczenia z terenu działalności częstochowskiego oddziału
W Oddziale ZUS w Częstochowie najniższa emerytura wynosi 1,83 zł. Otrzymują ją mężczyzna, który w całej swojej karierze zawodowej opłacał tylko przez 3 miesiące składkę na ubezpieczenie społeczne. Niewiele więcej otrzymuje kobieta, która w swoim życiu opłaciła składkę emerytalną za 1 rok i 8 miesięcy z tytułu umowy agencyjnej. Jej comiesięczne świadczenie wynosi 1,96 zł.

Dla kogo emerytura minimalna?
Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy? Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.

Przykład: Jeżeli kobieta udowodniła co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy, a wyliczona wysokość emerytury wyniosła 800 zł brutto, to ta kwota będzie podwyższona do kwoty minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto. Jeżeli kobieta ta nie udowodniłaby 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego to emerytura pozostałaby w kwocie 800 zł brutto.

Najwyższe świadczenia w kraju i w regionie
Najszczęśliwszym emerytem ze względu na wysokość swojego świadczenia jest 86-latek, który aż 62 lata przepracował przy produkcji ołowiu, cyny i cynku. Jego miesięczna emerytura to kwota 34 133 zł i jest najwyższą w Polsce. Innemu rekordziście ZUS wyliczył 28 650 zł emerytury. To 83-letni były pracownik przy produkcji tworzyw sztucznych. Przepracował ponad 59 lat. Kobieta z najwyższą emeryturą z ZUS otrzymuje 23 837 zł. To 82-letnia była pracownica bankowości. Przepracowała ponad 61 lat.

W województwie śląskim najwyższą emeryturę otrzymuje mieszkaniec Podbeskidzia. Na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki. Emeryturę w wysokości 17 233 zł wypłaca mu Oddział ZUS w Bielsku-Białej.

Z terenu działalności częstochowskiego oddziału ZUS najwyższe świadczenie trafia do mężczyzny, który na emeryturę przeszedł w wieku 71 lat, po przepracowaniu 53 lat (okresy składkowe i nieskładkowe). Jego świadczenie przekracza 10,3 tys. zł.

Kolejne dwa rekordy z okolic Częstochowy również należą do mężczyzn. Każdy z nich dostaje powyżej 9 tys. zł emerytury. Obaj panowie mają długi staż pracy. Odpowiednio 49 i 50 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a na emeryturę przeszli później niż powszechny wiek emerytalny.

Recepta na wysoką emeryturę
Jaki jest przepis na wysokie świadczenie? - Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki, im wyższe składki, tym wyższa emerytura. Ponadto statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić zatem przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura - tłumaczy rzeczniczka.

Pod koniec 2020 r. liczba emerytów w ZUS wyniosła około 6 mln osób.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *