zachmurzenie duże
18°
18°
poniedziałek
Reklama
39 tys. wymazów, ponad 110 ton przewiezionej żywności
23 czerwca 2020 r. | 12:10
0

W walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wsparcie lokalnej społeczności w czasie pandemii od ponad 100 dni zaangażowanych jest łącznie ponad tysiąc żołnierzy i pracowników 13 ŚBOT.

Oprócz działań związanych z pobieraniem wymazów, tworzeniem punktów Test&Go oraz wspieraniem Ośrodków Pomocy Społecznej wspierają także transport sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej do szpitali. Oddają krew by w ten sposób pomóc będącym obecnie w trudnej sytuacji Centrum Krwiodawstwa. Wcześniej wspierali straż graniczną i policję. Pomagali także podczas Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych oraz czuwali nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Czernichowie. Cały czas nie zapominają także o kombatantach.

Jak podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, ostanie cztery miesiące, upłynęły nam pod znakiem walki z zagrożeniem całkiem nowym dla naszych czasów - epidemią.

- Jako żołnierze 13 ŚBOT wchodziliśmy do działania jako pierwsza jednostka wojskowa. Dla mnie osobiście ostanie miesiące to stale rosnące poczucie dumy z żołnierzy Brygady, z satysfakcją obserwuję jak doskonale uzupełniają się kompetencje żołnierzy służby terytorialnej i zawodowej, jak szybko zachodzi proces zgrywania. Przed nami kolejne wyzwania te związane z obecną sytuacją, ale też z nowymi obszarami szkolenia kiedy wrócimy do normalności, wierzę że będzie to dla nas wspaniały czas – powiedział podczas uroczystej zbiórki żołnierzy płk Białas.

Dziś 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto – ustanowiono je na dzień 20 czerwca czyli w rocznicę wkroczenia wojsk generała Szeptyckiego do powiatu katowickiego, co symbolicznie oznaczało powrót Śląska do Macierzy.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Obecnie  w 13 ŚBOT służy ponad tysiąc żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *